Jak otevřít RAR a ZIP – na 3 kliknutí a zdarma

Otevřeme váš soubor Zip, RAR nebo 7z. Vše probíhá v jedné aplikaci online a bez registrace.

Obsah článku

Jak otevřít RAR – rozbalit RAR?

Pokud jste někdy dostali e-mail s přiloženým souborem RAR nebyli jste si jisti, jak jej otevřít, tento průvodce vám pomůže vyjasnit vaše pochybnosti.

Jedná se o oblíbený formát komprimovaného souboru, který se používá ke zmenšení místa, které soubory zabírají. Otevřít RAR nebo rozbalit RAR je jedno a totéž.

Kdy se soubor RAR nejčastěji používá?

 • jako příloha e-mailu, která zabírá minimálně místa
 • k ukládání souborů pro dlouhodobé uložení

Open RAR online – otevření souboru RAR online

Na této stránce přejděte na tlačítko "Pokračovat: otevřít RAR, ZIP" a rozbalte RAR online, zdarma a ihned v internetovém prohlížeči. Můžete použít jakýkoli moderní prohlížeč, například Google Chrome, Microsoft Edge, Firefox, Opera nebo Safari. Není třeba instalovat software jako WinRAR. 

Co znamená rozbalit soubory RAR? Slovo rozbalit v tomto případě znamená otevřít. Dočtete-li se někde o rozbalení souborů, už budete vědět, že je to stejné jako otevřít. 

RAR download – stáhnout WinRAR

Pro rozbalení souborů RAR doporučujeme stáhnout program WinRAR. WinRAR stáhnete přímo na domovské stránce www.winrar.cz.

Pozor❗️– toto platí pouze pro počítače s operačním systémem Windows. Co se týká operačního systému iOS, tak podrobný návod najdete níže na stránce (Jak otevřít RAR na Macu).

Máte možnost stáhnout nejaktuálnější verzi programu 32 nebo 64 bit. Pokud nevíte, nebo si nejste jistí, zda máte Windows 32-bitový nebo 64-bitový, doporučujeme stáhnout verzi 32-bit.

Jak otevřít RAR v mobilu?

Máte soubor RAR, který potřebujete otevřít v mobilu? Obdrželi jste soubor RAR od některého z vašich kolegů prostřednictvím e-mailu nebo jiné platformy pro zasílání zpráv? Pokud jste se jej pokusili zobrazit, možná jste si všimli, že soubor nelze rozbalit. Přeci jen existují způsoby, jak otevřít RAR v mobilu.

Jak otevřít RAR v iPhone? 

Aplikace Soubory systémů iOS a iPadOS umožňuje uživatelům nativně rozbalovat a otevírat soubory ZIP v zařízeních pomocí aplikace Soubory a také vytvářet soubory ZIP. Díky tomu je správa komprimovaných souborů hračkou, dokud nenarazíte na soubor RAR, což je proprietární formát souborů vyvinutý společností RARLAB. Vzhledem k jeho proprietární povaze nebudete moci soubory RAR na iPhonu nebo iPadu nativně extrahovat (zatím, ale možná až časem?). To však neznamená, že máte smůlu.

Díky spoustě aplikací správců souborů třetích stran, které jsou k dispozici v App Store, máte spoustu možností, jak si s formátem RAR v systémech iOS a iPadOS poradit. Pojďme se na tyto možnosti podívat, abyste se naučili otevírat a extrahovat soubory RAR v zařízení iPhone a iPad.

Pro správu souborů RAR využijeme velmi populární aplikaci pro správu souborů s názvem iZi. Než se pustíte do níže uvedených kroků, ujistěte se, že jste si z obchodu App Store stáhli a nainstalovali nejnovější verzi aplikace iZip:

Jak otevřít RAR na iPhone a iPadu:

 1. Spusťte aplikaci iZip na iPhonu nebo iPadu.
 2. Poté klepněte na položku `Prohlížeč dokumentů` v hlavní nabídce aplikace.
 3. Spustí se nativní prohlížeč souborů v iPhonu. Ve výchozím nastavení se zobrazí poslední soubory, ale klepnutím na `Procházet` v dolní nabídce vyhledáte konkrétní soubor.
 4. Přejděte do adresáře, kde je uložen soubor RAR, a vyberte jej pomocí prohlížeče souborů.
 5. Tím se dostanete zpět do aplikace iZip se zprávou, že soubor byl importován. Klikněte na `Ano` a pokračujte.
 6. Poté se zobrazí náhled obsahu souboru. Budete také vyzváni k potvrzení, že soubory byly extrahovány. Klepněte na tlačítko `OK`.
 7. Extrahované soubory se okamžitě zobrazí v aplikaci. Stačí na soubory klepnout a zobrazit je jednotlivě.

To je v podstatě vše, co musíte udělat.

Jak otevřít RAR v systému Android:

 1. Stáhněte si a spusťte aplikaci RAR App na Androidu
 2. Přejděte na místo, kde je uložen váš soubor RAR.
 3. Klepněte na složku nebo soubor, který chcete rozbalit.
 4. Chcete-li extrahovat jednotlivé soubory, vyberte možnost `Otevřít archiv > Extrahovat soubor`. Chcete-li otevřít celý obsah složky RAR, vyberte možnost `Extrahovat vše`.
 5. Otevřete soubory normálním způsobem.
 6. Pokud chcete vytvořit archiv, přidat soubory do stávajícího archivu, odstranit, přejmenovat, zkopírovat soubory do schránky, vystřihnout, založit novou složku, dlouze podržte `soubor`.

Jak otevřít RAR na Macu?

Uživatelé počítačů Mac si musí stáhnout a nainstalovat bezplatný program The Unarchiver, který umí otevírat soubory RAR a mnoho dalších typů archivních souborů.

 1. Přejděte na stránku TheUnarchiver.com a stáhněte si aplikaci.
 2. Otevřete soubor .DMG a přetáhněte aplikaci do složky Aplikace. Soubor DMG najdete ve složce stažených souborů.
 3. Klepněte pravým tlačítkem myši na soubor RAR. Místo toho můžete také použít kombinaci kláves `Control` + `Click`.
 4. Najeďte na položku `Otevřít pomocí` a vyberte možnost `The Unarchiver`.
 5. Dvakrát `klikněte na soubor RAR`. Může se otevřít okno souboru a vy můžete vybrat cílovou složku pro složku RAR. Můžete pro ni také vytvořit novou cílovou složku.
 6. Nakonec klikněte na tlačítko `Extrahovat` v pravém dolním rohu.

Poznámka: Pokud chcete nastavit Unarchiver jako výchozí aplikaci pro všechny soubory RAR, přejděte na Otevřít pomocí a vyberte možnost Jiné. Poté vyberte možnost The Unarchiver a klikněte na políčko Always Open With (Vždy otevírat pomocí) níže.

Jak otevřít RAR ve Windows 10?

Soubory RAR můžete v systému Windows 10 otevírat pomocí různých aplikací. Nejpreferovanější je WinRAR, protože byl vytvořen stejnými vývojáři, kteří stojí za souborovým formátem RAR.

Poskytuje kompletní podporu pro soubory RAR. To znamená, že WinRAR umožňuje nejen rozbalovat soubory RAR, ale také je vytvářet

Je tu však jedna výhrada: WinRAR není bezplatná aplikace. Jedná se však o shareware nebo produkt určený k vyzkoušení před zakoupením. Můžete si jej tedy vyzkoušet zdarma, aniž byste museli zadávat své fakturační údaje.

Lepší volbou by tedy byl 7-Zip, což je aplikace s otevřeným zdrojovým kódem, která je zdarma.

Jak můžete otevřít soubor RAR pomocí aplikace 7-Zip ve Windows 10:

 1. Aplikaci si stáhnete na webu 7-zip.org.
 2. Aplikaci nainstalujte podle pokynů na obrazovce.
 3. Klikněte pravým tlačítkem myši na soubor RAR. Otevře se vyskakovací nabídka.
 4. Poté klikněte na možnost `Rozbalit do`... Tím se otevře aplikace.
 5. Pokud používáte bezplatnou zkušební verzi, klikněte po zobrazení vyskakovacího okna na možnost `Použít zkušební verzi`.
 6. V levém postranním panelu vyberte cíl souboru.
 7. Nakonec klikněte na tlačítko `Rozbalit`.

Po otevření souboru RAR se vytvoří složka se stejným názvem jako váš soubor RAR. Tuto složku můžete otevřít a zobrazit její obsah.

Poznámka: Některé soubory RAR jsou kvůli snadnějšímu přenosu rozděleny na více částí. V takovém případě rozbalte první soubor RAR v sadě a program 7-Zip automaticky rozbalí ostatní soubory.

Připravujeme:

ZIP

Jak otevřít soubor ZIP

Otevření ZIP souborů online

Jak zazipovat soubor

Jak otevřít soubor ZIP v mobilu

7Z – Co je to? 

Jak otevřít soubor 7z

Používat RAR nebo ZIP?

Ve srovnání s formátem souboru ZIP poskytuje RAR řadu pokročilých funkcí, jako jsou pohodlnější vícesvazkové archivy, těsná komprese včetně speciálního režimu Solid, obnovovací záznamy pro opravu archivu i v případě fyzického poškození dat.

 

Návod – krok za krokem

1. Vyberte soubor kliknutím na Drop files here or click to upload a vyberte soubor ZIP, RAR nebo 7Z

2. Vyberte soubor ZIP RAR nebo 7Z

3. Poté převodu kliknete na vybraný soubor a uložíte

RAR, Zip, 7-Zip

RAR

WinRAR je program pro archivaci souborů. To znamená, že umožňuje více souborů sbalit do jednoho balíku (archivu). Kromě toho, že pak můžeme s těmito soubory manipulovat jako s jedním objektem, poskytují archivační programy další výhody: Data se mohou "zmáčknout", aby nezabírala tolik místa mohou se přitom i zašifrovat, aby je nezneužila nepovolaná osoba. Archiv lze doplnit údaji o tom, kdo jej vytvořil (obdoba digitálního podpisu).

Přípona RAR označuje populární archivační formát zavedený programem WinRAR společnosti RarLab pro platformu Microsoft Windows; software byl portován na Linux (pouze jako extraktor) stejným autorem, Eugenem Roshalem. Původní vydání aplikace pochází z roku 1995, poslední revize standardu RAR5 je z roku 2013.

Formát RAR je známý vysokým kompresním poměrem - lepší než ZIP, srovnatelný s formátem 7z a zipx - je kompresorem založeným na Lempel-Zivově algoritmu (LZSS) a predikci částečným porovnáváním (PPMd, Dmitrij Škarin).

Standard RAR se také vyznačuje silným šifrováním souborů podle návrhu:

 • šifrované archivy RAR4 se spoléhají na šifrování založené na AES-128.

 • šifrované archivy RAR5 využívají AES-256 v režimu CBC s vylepšeným plánováním klíčů

Pozoruhodné je, že formát RAR nabízí pokročilé možnosti opravy chyb / obnovy dat nastavením volitelných záznamů pro obnovu během vytváření archivu (z WinRar).

Upozorňujeme, že obě standardní revize RAR4 a RAR5 mají stejnou příponu .rar, přičemž úroveň revize formátu je deklarována v oblasti záhlaví souboru.

Rozšířené vícesvazkové archivy RAR jsou navrženy pomocí přípony R01 - s čitatelem přípony souboru zvětšujícím se pro následující svazky sady.

ZIP

ZIP je souborový formát pro kompresi a archivaci dat. Vytváří se kompresí a obsahuje jeden či více komprimovaných souborů, což má za následek redukci velikosti uložených dat.

7z

7z je archiv formátu, který byl představen v r.1999 s komprimačním programem 7-zip. Podporuje různé kompresní a šifrovací algoritmy např: bzip2, LZMA2 a LZMA ...

Kvalitní nástroje

Vybrali jsme Vám na míru vhodné a vyzkoušené nástroje.

Jednoduše a rychle

K otevření souboru stačí jen dva kroky doplněné o praktický návod.

Bezpečně a zdarma

Vše probíhá ve Vašem prohlížeči zdarma, bez registrace a instalace.

Komentáře