Jak převést MKV do MP3 – na 3 kliknutí a zdarma

Otevřito.cz představuje rychlé online řešení, jak jednoduše převést soubor MKV (.mkv) na vybraný formát MP3 (.mp3).

Návod – krok za krokem

1. kroku předchází výběr souboru pokračujte zde

1. Klikněte na Vybrat soubor a nahrajte soubor MKV

2. Chvilku počkejte, než se soubor nahraje

3. Poté vyberte typ souboru "MP3"

4. Klikněte na tlačítko Začněte konvertovat

MKV (.mkv)

MKV je multimediální video formát, který podporuje více než jedno audio a titulkové stopy na stejném souboru. Dokáže pojmout většinu moderních video a audio formátů.

Navzdory všeobecnému přesvědčení nejsou soubory MKV formátem komprese zvuku nebo videa. Soubory MKV jsou ve skutečnosti multimediální kontejnerové formáty. Kontejner MKV může obsahovat zvuk, video a titulky v jediném souboru - i když tyto prvky používají různé typy kódování. Například můžete mít soubor MKV, který obsahuje video H.264 a něco jako MP3 nebo AAC pro zvuk.

Kontejnerové soubory MKV byly navrženy tak, aby byly odolné vůči budoucnosti, což znamená, že soubory nezastarají. Vývojáři technologie Matroska zahrnuli několik klíčových funkcí, aby toho dosáhli, včetně např:

 • Rychlé vyhledávání
 • Podpora kapitol, menu a metadat
 • Různé volitelné audio a video toky
 • kompatibilita s online streamováním
 • Podpora titulků (kódovaných i nekódovaných)
 • Obnova po chybě, která umožňuje přehrávání poškozených souborů

MKV Player – jak přehrát soubor MKV?

Protože MKV není průmyslovým standardem, ne všechny přehrávače médií jej podporují - i když podpora rychle rostla. Máte dvě hlavní možnosti přehrávání souborů MKV: použití přehrávače médií kompatibilního s MKV nebo stažení příslušných kodeků pro preferovaný přehrávač médií.

Nejlepší volba: Použijte VLC Media Player

Naše oblíbená volba pro přehrávání souborů MKV je VLC media player - hlavně proto, že má integrovanou podporu a nevyžaduje, abyste instalovali cokoli jiného. Stahování a instalace programu je snadné, pokud budete postupovat podle těchto pokynů. Začněte tím, že přejdete na oficiální stránku pro stahování na videolan.org. Dejte si pozor, abyste nechodili nikam jinam, protože mnoho prodejců crapware má falešné weby ke stažení VLC.

MP3 (.mp3)

MP3 formát zachovává poměrně vysokou kvalitu zvuku a zmenšuje velikost hudebních souborů v CD kvalitě cca na desetinu. Při mluveném slovu, je však násobně horší. Funguje to jednoduše. Existují určité frekvence zvuku, které lidské ucho neslyší. Těchto zvuků se zbaví. Zároveň maskuje zvuky klidnější, pokud jsou jiné hlasité. MP3 využívá skutečnost, že slyšíme některé frekvence lépe než ostatní. Vše se váže na tzv. "práh slyšitelnosti". Jakmile se MP3 rozhodne, která data bude uchovávat, zkomprimuje je pomocí komprese dat. Tím získáte soubory zmenšené až na 1/10 původní velikosti. Ovšem na úkor určité kvality. Výhody MP3 souborů jsou:

 • Malý formát - soubory jsou tak malé, že mohou být snadno distribuovány po internetu. Z tohoto důvodu se staly nejpoužívanějšími pro nákup hudby.
 • Komprimuje soubory s minimálním rozdílem k celkové kvalitě zvuku.
 • Snadné převádění dalších souborů pomocí programů a aplikací do MP3. Jak můžete vidět, MP3 se díky své drobné velikosti souborů velmi dobře distribuuje, streamuje a propaguje. Nevýhody MP3 sobourů:
 • Vždy, když chcete komprimovat soubor, ztratíte kvalitu zvuku. Ikdyž je kódování MP3 velmi inteligentní, není perfektní. Komprese někdy může vést k nepatrným zvukovým "artefaktům", které zejména ve vyšších frekvencích škodí kvalitě zvuku.
 • Tyto nepřesnosti zvuku znamenají, že MP3 není vhodný pro profesionální zvuk.

Kvalitní nástroje

Vybrali jsme Vám na míru vhodné a vyzkoušené nástroje.

Jednoduše a rychle

K otevření souboru stačí jen dva kroky doplněné o praktický návod.

Bezpečně a zdarma

Vše probíhá ve Vašem prohlížeči zdarma, bez registrace a instalace.


Komentáře

Soubor MKV (.mkv) umíme převést i do