▷Převod kW na koně

Převod kilowatt (kW) na koňskou sílu (hp).

Převod kW na koně

1 kW = 1,36 HP (koně)

1 kůň = 0,735 kW

Kalkulačka převod kW na koně

Převeďte kW na hp velmi snadno a během několika sekund pomocí kalkulačky kW - nebo naopak z hp na kW pomocí kalkulačky hp.

Převod kW na koně – a naopak

Nejrychlejší způsob, jak převést jednotky, je použít naši kalkulačku kW-HP. Pokud si chcete vytáhnout kalkulačku sami, vypočítejte následujícím způsobem.

  • 1 kilowatt odpovídá přesně 1,35962 koňské síly. Pokud tedy chcete zjistit, kolik koňských sil odpovídá danému kW, jednoduše vynásobte výkon v kW touto hodnotou.
  • Naopak 1 koňská síla odpovídá přesně 0,73549875 kW. Počet koňských sil je proto třeba vynásobit touto hodnotou, abyste získali údaj v kilowattech.

Příklad výpočtu kW na koně: 

U vozidla s výkonem 90 kW se výkon určuje v koňských silách. Pro tento účel se vynásobí koeficientem 1,35962:

90 kW x 1,35962  = 122,37 k.

Vozidlo má tedy přibližně 122 koní. Pro přepočet této hodnoty zpět na kW se jednoduše vynásobí hodnotou 0,73549875:

122,37 k x 0,73549875 = 90 kW

Vzorec pro převod kW na koně (PS): 

Celou věc lze samozřejmě znázornit také jako vzorec. Pro výpočet koňských sil, pokud jsou známy kW:

Výkon v hp = výkon v kW × 1,36

A pro výpočet kW, pokud je znám výkon:

Výkon v kW = výkon v hp × 0,74

Znamená vyšší výkon automaticky vyšší rychlost?

❗️Častý omyl: vyšší výkon nebo kW znamená pouze vyšší jízdní výkon, nikoli vyšší rychlost.

Rychlost vozidla závisí mimo jiné na jeho hmotnosti, odporu vzduchu a valivém odporu.

Například nákladní automobil nebo tank má mnohem větší výkon než osobní automobil – přesto je obvykle rychlejší. Větší výkon tedy nemusí nutně znamenat, že dojedete do cíle rychleji.

Můžete jet rychleji s větším výkonem?

Znamená dvojnásobný výkon dvojnásobné zrychlení? Má vůz vyšší maximální rychlost a vyšší výkon?

Ne❗️ Když se rychlost zdvojnásobí, odpor vzduchu se zároveň zčtyřnásobí.

V závislosti na charakteru motoru, odporu vzduchu a hmotnosti vozu platí následující: s dvojnásobným výkonem můžete zrychlit přibližně o 50 % (50 %! a ne 100 %). To však platí pouze v případě, že motor běží ve správných otáčkách.

Následující tabulka uvádí přibližný přehled poměru výkonu a otáček. Čísla jsou orientační. Například výrobci závodních vozů Formule 1 jsou ohledně přesných údajů o výkonu velmi zdrženliví.

Na druhou stranu u nákladních vozidel není nejvyšší rychlost problémem, protože jsou obvykle stejně vybavena omezovačem rychlosti, který omezuje rychlost na 90 km/h. Pro údaje o osobních automobilech byly použity průměrné hodnoty nových registrací za poslední rok.

Tabulka poměru výkonu a otáček
Typ vozidla PS (koně) kW (kilowatty) Maximální rychlost
Osobní automobil 153,4 113 200,2 km/h
Nákladní automobil 400 294 150 km/h
Závodní vůz formule 1 1.000 735 370,1 km/h
Tank 1.300 956 70 km/h

kW (kilowatty) nebo PS (koně) - jaká je oficiální jednotka?

Věděli byste to? Koňské síly už nejsou oficiální jednotkou výkonu motoru od roku 1978 a nikdo si toho zjevně nevšiml. Nebo jak se dá vysvětlit, že ačkoli se v technickém průkazu píše kW (kilowatty), všichni stále uvádějí "koňské síly na silnici"?

Nezáleží na tom, jaká je oficiální jednotka: koňské síly jsou stále synonymem pro výkon ve vozidlech. Který komentátor Formule 1 by řekl: "Na závodní dráze létá více než 735 kW?" Který automobilový nadšenec by se zamyšleně podíval na Lamborghini a řekl: "Nádhera. Kolik má kW?"

kW jsou tedy možná tím, co zajímá úřad pro motorovou dopravu a registrační úřad. Srdce milovníků automobilů a fanoušků vozidel všeho druhu však bije rychleji.

kW a HP - současná oficiální úprava:

Podle směrnice 80/181/EHS nejsou hp od roku 1978 oficiálně používanou jednotkou, ale stále se mohou používat. To znamená, že je bylo povoleno uvádět jako další indikaci.

To se směrnicí 2009/3/ES z roku 2009 výrazně nezměnilo. Jedinou novinkou od té doby je, že údaj v koňských silách se již nesmí používat výhradně. Při prodeji automobilů tak například není dovoleno uvádět pouze výkon bez uvedení počtu kW.

Kromě toho je třeba vždy zdůraznit druhou možnost. Proto se dnes nejčastěji používá zápis kW, za kterým je v závorce PS. Noviny a časopisy to často dělají naopak. Zároveň však nejsou právně vázány oficiálními specifikacemi.

Význam a původ slov Kilowatt a Koňská síla

Koňská síla pochází od Jamese Watta, po němž byl pojmenován kilowatt. Obě jednotky se používají k popisu výkonu.

James Watt chtěl pomocí koňské síly najít popisnou měrnou jednotku, která by popisovala výkon parních strojů. Watt vynalezl koňskou sílu - alespoň verzi se samostatným kondenzátorem - v roce 1769.

Jedna koňská síla odpovídá výkonu pracovního koně. Pro parní stroj o výkonu 12 koní by tedy bylo potřeba 12 pracovních koní, kteří by nahradili výkon motoru. Není tedy divu, že motorizace vedla k tomu, že statisíce pracovních koní musely zamířit na jatka a že mnohá stará plemena koní dnes téměř vymizela.

Návod – krok za krokem

1. Do políčka zadejte převáděnou hodnotu

2. Vyberte kW (kilowatt)

3. Vyberte kůň

4. Hotovo - délková jednotka je převedená

Kvalitní nástroje

Vybrali jsme Vám na míru vhodné a vyzkoušené nástroje.

Jednoduše a rychle

K otevření souboru stačí jen dva kroky doplněné o praktický návod.

Bezpečně a zdarma

Vše probíhá ve Vašem prohlížeči zdarma, bez registrace a instalace.

Komentáře