Převody jednotek délky – snadno a rychle!

Výpočet převodů jednotek délky + praktická online kalkulačka.

Obsah článku

Převody jednotek délky

Převody jednotek délky - téma, které nás provází celým životem od základní školy. Mnoho lidí má však s převodem jednotek délky problémy. Je to vlastně docela jednoduché a rychlé. Ukážeme vám, jak to udělat bez chyb.

Co jsou jednotky délky?

Jednotka nebo míra délky udává, jak dlouhá věc je. Pomáhá nám najít vzdálenost nebo úsek mezi dvěma konkrétními body. Než se pustíte do převodu jednotek délky, můžete se v následující kapitole stručně seznámit s nejběžnějšími jednotkami délky.

Než začnete převádět jednotky délky, měli byste vědět, co převádíte. Proto byste si měli nejprve odpovědět na otázku, co znamená pojem "jednotka délky", známý také jako "délková míra", abyste později lépe porozuměli převodu.

Jaké jsou jednotky délky?

Nejčastěji se používají následující jednotky nebo míry délky:

Jednotky délky
Název Zkratka
Milimetr mm
Centimetr cm
Decimetr dm
Metr m
Kilometr km

Existují i další jednotky délky, např. mikrometr (μm), nanometr (nm), megametr (Mm), gigametr (Gm) atd., ale ty se používají spíše výjimečně. Kromě toho jsou v americkém regionu známy další délkové jednotky, které jsou rovněž uvedeny níže.

❗️Nejmenší jednotkou délky je zde milimetr (mm), největší jednotkou délky je kilometr (km). Existují však i menší a větší délkové jednotky, které se však používají velmi zřídka.

Po stručném seznámení s příslušnými jednotkami délky se v další kapitole dozvíte, jak můžete snadno a rychle převádět jednotky délky.

Převody jednotek délky – je to snadné

Abyste mohli znázorňovat délky v různých jednotkách délky, musíte umět převádět jednotky délky bez chyb.

Následující obrázek ukazuje, jak velmi obecně přejít z jedné délkové jednotky na jinou délkovou jednotku.

Postup převodu jednotek délky
Postup převodu jednotek délky

 

Chcete-li přejít z jedné jednotky na další větší jednotku, musíte číslo vydělit 10. Naopak pro přechod z jedné jednotky na další menší jednotku je třeba číslo vynásobit 10. Výjimkou je přepočet z metrů na kilometry, kde je základem číslo 1000.

Příklad převodu jednotek délky
Příklad převodu jednotek délky

 

Pokud však chceme přejít z jedné jednotky na větší jednotku a přitom přeskočíme jednu/více dalších větších jednotek, musíme nuly sečíst. Totéž platí, pokud chcete přejít z jedné jednotky na menší a musíte přeskočit jednu/více dalších menších jednotek.

❗️Aby bylo možné převádět jednotky délky, slouží číslo 10 jako převodní číslo. Desetinná čárka je posunuta o jedno místo doleva nebo doprava. Pouze při převodu z metrů na kilometry a naopak je třeba násobit nebo dělit 1000.

Délkové jednotky USA – ty nejznámější?

Americké délkové jednotky pocházejí původně z Anglie, kde se mnohé velikosti měřily pomocí vlastních částí těla, např. pomocí ruky, nohy apod. Následující americké délkové jednotky jsou nejoblíbenější:

Americké délkové jednotky
Název Zkratka Převod
Míle mi 1 mi = 1,609344 km
Yard (krok) yd 1 yd = 0,9144 m
Stopa ft 1 ft = 30,48 cm
Palec in 1 in = 2,54 cm

Převody jednotek délky kalkulačka

Praktická kalkulačka pro převod jednotek délky. Kalkulačka převádí metrické, britské a americké jednotky déky. 

Tabulka jednotek délky 

Pro individuální výuku najdete shrnutí tématu "Převody jednotek délky" ve formě tabulky, kde jsou opět uvedeny všechny jednotky délky a jejich převody.

Tabulka – Převody jednotek délky
Jednotka délky Název Převod
1 mm Milimetr 1 mm = 0,1 cm = 0,01 dm = 0,001 m = 0,000001 km
1 cm Centimetr 1 cm = 10 mm = 0,1 dm = 0,01 m = 0,00001 km
1 dm Decimetr 1 dm = 100 mm = 10 cm = 0,1 m = 0,0001 km
1 m Metr 1 m = 1000 mm = 100 cm = 10 dm = 0,001 km
1 km Kilometr 1 km = 1000000 mm = 100000 cm = 10000 dm = 1000 m
1 mi Míle 1 mi = 1760 yd = 1,609344 km
1 yd Yard 1 yd = 3 ft = 0,9144 m
1 ft Stopa 1 ft = 12 in = 30,48 cm
1 in Palec 1 in = 2,54 cm

Převody jednotek délky – procvičování

Pokud si chcete prohloubit své znalosti, můžete si je vyzkoušet pomocí mnoha cvičení. Stačí zadat do Google vyhledávání "převody jednotek délky příklady", kliknout na obrázky a zobrazí se vám nepřebrené množství příkladů k procvičování. 

❓Převody jednotek délky – Často kladené otázky / FAQ

Jaké jsou jednotky délky?

Nejběžnějšími jednotkami délky jsou milimetr (mm), centimetr (cm), decimetr (dm), metr (m) a kilometr (km). Kromě toho se v Americe často používají jednotky délky "miles" (mi), "yards" (yd), "feet" (ft) a "inches" (in).

Jaká je největší jednotka délky?

Největší známou jednotkou délky je yottametr (Ym), který odpovídá 10²⁴ m, tj. jednomu kvadrilionu metrů (1 s 24 nulami za sebou). Kromě toho se v astronomii používá jednotka "parsek", která odpovídá 3,26 světelného roku, tedy asi 30,857 bilionu kilometrů.

Jaká je nejmenší jednotka délky?

Nejmenší známou jednotkou délky je joktometr (ym), který odpovídá 10-²⁴ m neboli jedné kvadriliontině metru (1 s 24 nulami před sebou).

Jak převést jednotky délky?

Pokud chcete přejít z jedné jednotky na další větší jednotku, musíte číslo vydělit deseti. Pokud chcete přejít z jedné jednotky na další menší jednotku, musíte číslo vynásobit deseti. Pouze při převodu z m na km a naopak slouží číslo 1000 jako základ.

Další převody jednotek: 

Převody jednotek
Jednotky hmotnosti
Jednotky obsahu
Jednotky objemu
Jednotky teploty
Jednotky času

 

Návod – krok za krokem

1. Do políčka zadejte převáděnou hodnotu

2. Vyberte jednotku délky

3. Klikněte na tlačítko "Vypočítej"

4. Hotovo - délková jednotka je převedená

Délka, l

Délka jako fyzikální veličina udává rozsah fyzikálních objektů v rámci rozměru a jejich vzájemné vzdálenosti. Znakem vzorce délky je malé písmeno l, jeho jednotkou v soustavě SI je metr m. Pro délku cest a křivek se jako symbol vzorce obvykle používá s. V soustavě SI je délka základní veličinou.

Kvalitní nástroje

Vybrali jsme Vám na míru vhodné a vyzkoušené nástroje.

Jednoduše a rychle

K otevření souboru stačí jen dva kroky doplněné o praktický návod.

Bezpečně a zdarma

Vše probíhá ve Vašem prohlížeči zdarma, bez registrace a instalace.

Komentáře